A radiális lökéshullám terápia alkalmazása
A lökéshullám terápia kivitelezése a többi műszeres fizikoterápiás lehetőséghez mérten nem kifejezetten bonyolult. Megfelelő anatómiai és kórtani ismeret, illetve az egészségügyben szerzett gyakorlati tapasztalat feltétlenül szükséges ahhoz, hogy valaki szakszerűen, magabiztosan és hatékonyan alkalmazza ezt az eljárást, így a lökéshullám készülékek nem otthoni használatra készülnek. A lökéshullám készülékeket leginkább mozgásszervi problémákkal foglalkozó szakembereknek ajánljuk.
Betegelőkészítés, pozicionálás
A betegelőkészítés során a páciens szakszerű felvilágosítása elengedhetetlen. A kezelés lényegét és menetét pár szóban bemutatva pontosan kell tájékoztatni arról, hogy a probléma jellegétől, súlyosságától és elhelyezkedésétől függően mit fog érezni.
Akár orvosi diagnózis alapján kezeljük a sérülést / megbetegedést, akár a saját magunk által végzett állapotfelmérést követően, a kontraindikációk kikérdezése minden esetben ajánlott. (Kontraindikációk: https://www.medicoproject.hu/lokeshullam-terapia#kontraindikaciok )
A beteg pozicionálása legtöbb esetben fekvő vagy ülő helyzetű. Megfelelő kényelmi eszközökkel esetleg alátámaszthatjuk a kezelendő testrészt, ez ellazítja az izmokat.
A kezelés helyének meghatározása a szabaddá tett bőrfelületen a kitapintást követően szemrevételezéssel, de akár halvány skicceléssel is történhet:
A terápia beállításának menete
1. Protokollok
Az enPuls2 és enPulsPro radiális készülékek 25 különféle problémára kínálnak magyar nyelvű terápiás protokollt mind akut mind krónikus állapotokra. (A képek illusztrációk, a készülékek magyar nyelvűek).
- A kezelendő probléma kiválasztása vagy az indikációs listából vagy grafikus ábrán keresztül lehetséges
- Lehetőségünk van választani, hogy hirtelen fellépő vagy elhúzódó fájdalmat szeretnénk kezelni (akut / krónikus)
- Minden egyes terápiás protokollhoz tartozik egy ábra, melyen megfigyelhetjük a jellemző pozicionálást, és melyen megjelölve láthatjuk a kezelési területet.
- A készülék pontos javaslatokkal lát el a frekvenciát, az energiaszintet, az ajánlott lökésszámot illetően, és segítséget nyújt abban is, hogy összesen hány kezelést célszerű végezni és milyen gyakran, valamint kapunk egy ajánlást, hogy milyen méretű applikátort használjunk. A rendelkezésre álló applikátorokról és a kezelőfejről itt írtunk bővebben.
- A terápia gomb érintésével a paraméterek automatikus beállításra kerülnek, és a kezelőfej megfelelő helyre pozicionálásával, valamint a lábkapcsoló lenyomásával megkezdhetjük a terápiát.
A terápia beállításának menete
2. szabad program
Kellő tapasztalattal mi magunk is beállíthatjuk a terápiás paramétereket, vagyis a következőket:
Frekvencia: 1-22 Hz között állítható
- 1-9 Hz: A sűrűbb szerkezetek, mint például a csontok, porcok vagy meszes struktúrák viszonylag lassan kezelendők,
- 10-16 Hz: A lágyabb szövetek terápiájához választhatunk egy közepes gyakoriságot,
- 17-22 Hz: Trigger pont terápiához elsősorban a 17 Hz fölötti értékek alkalmasak.
Energiaszint: 60-185 mJ között állítható, a szövetstruktúra függvényében változik (csont vagy felszín közeli terápia), illetve mindig a frekvenciaértékkel egységben módosítandó.
Lökésszám: Általában 1500-3000 között változik / terület.
Üzemmód: folyamatos vagy Burst
A kezelőfej alkalmazási módjai
Egyéb, a kezelésre vonatkozó paraméterek
A kezelés nagyjából 2-10 percig tart alkalmanként, célszerű nyújtó gyakorlatokkal, masszázzsal, esetleg trigger pont terápiával kiegészíteni a lökéshullám dózist.
A kezelések között 5-7 napos szünetet ajánlott tartani. Az energiaszint növelése mindig fokozatosan történik a beteg egyéni tűrőképességéhez mérten és a kezelések által előidézett javulás függvényében.
A terápiás sorozat közben folyamatosan figyelemmel kísérjük és feljegyezzük a beteg állapotának változását, és a javulás vagy az esetleges mellékhatások figyelembevételével alkalmazzuk a további kezeléseket.
Kezelés: váll kezelése radiális lökéshullám terápiával:
Egyéb segítségek a hatékony használathoz
Betanítás
A Medicoprojectnél garantáljuk a készülékek szakszerű üzembehelyezését. Szakértő kollégánk személyesen szállítja ki a készüléket, installálja és el is mondja, hogy melyik tartozék mire való, milyen karbantartási feladatokkal kell számolnunk, illetve mire kell az összeszerelésnél figyelni.
A készülék ára szintén tartalmazza a szakszerű betanítást is, mely a műszaki útmutatón túl részletesen kitér a hatékony és biztonságos használatra, valamint a terápia sikerességéhez szükséges alkalmazással kapcsolatos fontos tudnivalókra is, kiváltképp a terápiás paraméterek (energiaszint, frekvencia, lökésszám, üzemmód) megválasztásának fontosságára.
Szakmai anyagok
A gép mellé a használati utasításon túl magyar nyelvű terápiás enciklopédiát is mellékelünk, mely a Zimmer MedizinSysteme gyártó által kiadott szakmai anyag hivatalos magyar fordítása.
Ebben a dokumentumban található egy tájékoztató a kezelés szakszerű menetéről, tájékozódhatunk protokollokhoz tartozó paraméter ajánlásokról és egyéb információkat is kaphatunk a terápia hatásos elvégzéséhez.